8 najlepszych roślin na balkon

8 najlepszych roślin na balkon

Wybraliśmy topowe rośliny, które idealnie nadają się do uprawy na balkonie o tej porze roku.

Należy pamiętać, że przy wyborze roślin ważne jest uwzględnienie lokalizacji balkonu. Niektóre najlepiej rosną w cieniu, inne potrzebują dużo słońca, jeszcze inne nie wytrzymują silnych wiatrów i wymagają dodatkowej ochrony. Prezentujemy 8 najlepszych roślin na balkon!

 

Aksamitki

Niewymagające i odporne kwiaty, które potrzebują bardzo mało wody, aby przetrwać. Kwitną od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni i uwielbiają ciepło. Miłym bonusem jest to, że aksamitki są odporne na szkodniki i będą odstraszać komary.

 

Petunia

Chyba najpopularniejsza roślina balkonowa, która lubi ciepło i słońce. Jeśli Twój balkon jest w cieniu, a temperatura nie przekracza 23 stopni, petunie nie poradzą sobie dobrze. Petunie potrzebują od 5 do 6 godzin pełnego słońca dziennie, ale dobrze znoszą suszę i nie trzeba ich często podlewać.

 

Werbena

Piękna, kolorowa roślina, która dobrze znosi suszę i może rosnąć zarówno w skrzynkach, jak i w doniczkach. Istnieje wiele odmian werbeny: w kolorze białym, różowym, czerwonym, niebieskim, fioletowym, a niektóre są dwubarwne. Werbena jest łatwa w uprawie, ale może mieć problemy z mączniakiem (wygląda jak pudrowy nalot na liściach). Aby uniknąć tej choroby, należy umieścić roślinę w miejscu, w którym będzie miała dobry przepływ powietrza i unikać moczenia liści podczas podlewania.

 

Bratki

Kwiaty o przyjemnym zapachu, które idealnie nadają się do doniczek i wiszących skrzynek. Występują w różnych kolorach i najlepiej rosną w półcieniu. Przy zbyt dużym upale mogą usychać.

 

Geranium

Pelargonia, czyli geranium to idealna bylina na balkon, która będzie dobrze kwitła w bezpośrednim słońcu. W odpowiednich warunkach może osiągnąć nawet 60 cm wysokości. Jeśli jednak chcesz, aby kwitła przez cały sezon, pamiętaj o jej regularnym przycinaniu.

 

Begonia

Ta piękna roślina będzie kwitła rok po roku, jeśli będzie trzymana w lekko zacienionym miejscu i regularnie podlewana. Jednymi z najbardziej spektakularnych odmian begonii są angel’s wing i rex, które mają kolorowe kwiaty i wspaniałe liście.

 

Mandevilla

Liana pokojowa, która może niesamowicie pięknie rosnąć na balkonie. Jest łatwa w pielęgnacji i odporna na upały. Jeśli temperatura spadnie do zera, mandevilla umrze, dlatego warto schować kwitnącą lianę do domu na zimę. Pamiętaj jednak, że roślina jest trująca w przypadku spożycia, więc trzymaj ją z dala od dzieci i zwierząt.

 

Gardenia

Niewiele kwiatów może się równać w zapachu z gardenią. Te rośliny zimozielone wytwarzają śnieżnobiałe kwiaty o silnym, słodkim zapachu. Gardenie potrzebują dużo wilgoci i dobrze zdrenowanej gleby. Roślina może umrzeć, ponieważ łatwo przyciąga szkodniki i jest podatna na gnicie korzeni. Jednak nawet jeśli twoja gardenia nie przetrwa do kolejnego sezonu, jej niesamowity zapach pozostanie w Twojej pamięci na długo.